Top Stories

Top Stories
Headlines

Bearcats sign five wrestlers to NLIs

Wrestling

GREENWOOD – Lander wrestling reeled in five National Letters of Intent on Wednesday, highlighted by a pair of All-Americans.

Dailey named Peach Belt Conference Player of the Week

Women's Basketball

GREENWOOD – Lander senior forward Tabitha Dailey, who averaged 17.5 points and 7.0 rebounds during the opening weekend of the season, is the first Peach Belt Conference Player of the Week for the 2019-20 women's basketball season. Dailey shot 60.9 percent from the field in games against Lenoir-Rhyne and Carson-Newman. 

Load More
Videos
Schedule

Results

Apr 18
Men's Tennis 12:00 PM
at Francis Marion
Apr 18
Women's Tennis 12:00 PM
at Francis Marion
Apr 15
Men's Tennis 2:30 PM
at North Greenville
Apr 15
Women's Tennis 2:30 PM
at North Greenville
Apr 11
Men's Tennis 1:00 PM
vs. Columbus St.
Apr 11
Women's Tennis TBA
vs. Columbus St.
Apr 10
Women's Tennis TBA
vs. Ga. Southwestern
Apr 05
Men's Tennis 1:00 PM
at Young Harris
Apr 05
Women's Tennis 1:00 PM
at Young Harris
Apr 04
Men's Tennis 1:00 PM
at North Georgia
Apr 04
Women's Tennis TBA
at North Georgia
Apr 01
Men's Tennis 3:00 PM
vs. Johnson C. Smith
Apr 01
Women's Tennis 3:00 PM
vs. Johnson C. Smith
Mar 30
Women's Golf
at Bearcat Invitational
@ Greenwood, S.C.
Mar 29
Men's Tennis 1:00 PM
vs. Alabama Huntsville
@ Milledgeville, Ga.
Mar 29
Women's Tennis TBA
vs. Augusta
Mar 28
Women's Tennis TBA
vs. Georgia College
Mar 25
Women's Tennis 3:00 PM
at Limestone
Mar 23
Women's Tennis 2:30 PM
at Wingate
Mar 23
Men's Golf
at Bearcat Classic
@ Greenwood, S.C.
Mar 22
Men's Tennis 1:00 PM
at Flagler
Mar 20
Men's Tennis 2:00 PM
vs. Newberry
Mar 16
Men's Tennis 3:00 PM
vs. Limestone
Mar 16
Women's Golf
at Coker Invitational
@ Hartsville, S.C.
Mar 16
Men's Golf
at Bobcat Invitational
@ Eatonton, Ga.
Mar 14
Women's Tennis 1:00 PM
at Emmanuel (Ga.)
Mar 14
Wrestling
All Day at NCAA Division II National Championships
@ Sioux Falls, S.D.
Mar 13
Wrestling
All Day at NCAA Division II National Championships
@ Sioux Falls, S.D.
Mar 12
Women's Tennis TBA
vs. Erskine
Mar 08
Men's Golf
at Southeastern Collegiate
@ Valdosta, Ga.
Mar 05
Women's Tennis 4:00 PM
at Rollins
Mar 03
Men's Tennis 2:00 PM
vs. USC-Sumter
Mar 02
Women's Golf
at Low Country Invitational
@ Bluffton, S.C.
Mar 01
Men's Tennis 1:00 PM
at Lenoir-Rhyne
Mar 01
Women's Tennis 10:00 AM
at Flagler
Feb 29
Men's Basketball 3:30 PM
at USC Aiken
Feb 29
Women's Basketball 1:30 PM
at USC Aiken
Feb 29
Wrestling
All Day at NCAA Super Region II Championships
@ Pembroke, N.C.
Feb 28
Women's Tennis 12:00 PM
at Savannah St.
Feb 27
Men's Tennis 2:30 PM
vs. Georgia College
Feb 26
Men's Basketball 7:30 PM
at Georgia College
Feb 26
Women's Basketball 5:30 PM
at Georgia College
Feb 24
Men's Golf
at Hurricane Invitational
@ Albany, Ga.
Feb 22
Men's Basketball 3:30 PM
vs. Francis Marion
Homecoming/Senior Day
Feb 22
Women's Basketball 1:30 PM
vs. Francis Marion
Feb 22
Men's Tennis 1:00 PM
vs. Queens (N.C.)
Feb 20
Women's Tennis 4:00 PM
vs. Belmont Abbey
Feb 20
Men's Tennis 1:00 PM
vs. Belmont Abbey
Feb 20
Women's Tennis 1:00 PM
vs. Belmont Abbey
Feb 20
Wrestling
7:00 PM Newberry
vs. Lander
Feb 19
Men's Basketball 7:30 PM
vs. Flagler
Feb 19
Women's Basketball 5:30 PM
vs. Flagler
Feb 19
Wrestling
7:00 PM at Queens
Feb 17
Women's Golf
at Converse College Spring Invite
@ Spartanburg, S.C.
Feb 17
Men's Golf
at Newberry Invitational
@ Kiawah Island, S.C.
Feb 15
Men's Basketball 3:30 PM
at North Georgia
Feb 15
Women's Tennis 3:00 PM
vs. Lenoir-Rhyne
Feb 15
Women's Basketball 1:30 PM
at North Georgia
Feb 15
Women's Tennis 11:00 AM
vs. Converse
Feb 13
Men's Tennis 2:00 PM
vs. Augusta
Feb 13
Women's Tennis 2:00 PM
vs. Queens (N.C.)
Feb 12
Men's Basketball 7:30 PM
vs. UNC Pembroke
Feb 12
Women's Basketball 5:30 PM
vs. UNC Pembroke
Feb 12
Men's Tennis 1:30 PM
at Emmanuel (Ga.)
Feb 10
Women's Golf
at World Golf Invitational
@ St. Augustine, Fla.
Feb 09
Wrestling
All Day at Newberry Open
@ Newberry, S.C.
Feb 09
Women's Tennis TBA
vs. Florence Championships
@ Florence, S.C.
Feb 08
Men's Basketball 3:30 PM
vs. Columbus St.
Feb 08
Women's Basketball 1:30 PM
vs. Columbus St.
Feb 08
Men's Tennis TBA
vs. City of Florence Invitational
@ Florence, S.C.
Feb 08
Women's Tennis TBA
vs. Florence Championships
@ Florence, S.C.
Feb 07
Men's Tennis TBA
vs. City of Florence Invitational
@ Florence, S.C.
Feb 05
Men's Basketball 7:30 PM
at Augusta
Feb 05
Women's Basketball 5:30 PM
at Augusta
Feb 05
Wrestling
7:00 PM UNC Pembroke
vs. Lander
Feb 02
Men's Tennis 1:00 PM
at Valdosta St.
Feb 01
Men's Basketball 3:30 PM
vs. Young Harris
Feb 01
Women's Basketball 1:30 PM
vs. Young Harris
Jan 31
Women's Tennis 2:00 PM
vs. Georgia Gwinnett
Exhibition
Jan 29
Men's Basketball 7:30 PM
vs. Georgia College
Jan 29
Women's Basketball 5:30 PM
vs. Georgia College
Jan 25
Men's Basketball 3:30 PM
vs. USC Aiken
Jan 25
Women's Basketball 1:30 PM
vs. USC Aiken
Jan 24
Wrestling
5:30 PM King
vs. Lander
Jan 24
Wrestling
7:00 PM Emmanuel
vs. Lander
Jan 22
Men's Basketball 7:30 PM
at Flagler
Jan 22
Women's Basketball 5:30 PM
at Flagler
Jan 20
Men's Basketball 3:30 PM
vs. Clayton St.
Jan 20
Women's Basketball 1:30 PM
vs. Clayton St.
Jan 18
Men's Basketball 3:30 PM
vs. North Georgia
Jan 18
Women's Basketball 1:30 PM
vs. North Georgia
Jan 18
Wrestling
3:00 PM at Coker
Jan 17
Wrestling
7:00 PM at Limestone
Jan 15
Men's Basketball 7:30 PM
at UNC Pembroke
Jan 15
Women's Basketball 5:30 PM
at UNC Pembroke
Jan 11
Men's Basketball 3:30 PM
at Francis Marion
Jan 11
Women's Basketball 1:30 PM
at Francis Marion
Jan 10
Wrestling
All Day at NWCA Collegiate Open
@ Owensboro, Ky.
Jan 09
Wrestling
5:00 PM at Kentucky Wesleyan
Jan 08
Men's Basketball 7:30 PM
vs. Augusta
Jan 08
Women's Basketball 5:30 PM
vs. Augusta
Jan 04
Men's Basketball 3:30 PM
at Ga. Southwestern
Jan 04
Women's Basketball 1:30 PM
at Ga. Southwestern
Dec 21
Men's Basketball 3:30 PM
at Columbus St.
Dec 21
Women's Basketball 1:30 PM
at Columbus St.
Dec 19
Men's Basketball 2:00 PM
at Young Harris
Dec 19
Women's Basketball 12:00 PM
at Young Harris
Dec 19
Wrestling
TBD Belmont Abbey
at Lander
Dec 15
Wrestling
All Day at Midwest Classic
@ Indianapolis, Ind.
Dec 14
Women's Basketball 2:00 PM
at Clayton St.
Dec 14
Wrestling
All Day at Midwest Classic
@ Indianapolis, Ind.
Dec 11
Men's Basketball 7:30 PM
at Coker
Dec 11
Women's Basketball 5:30 PM
at Lee
Dec 11
Wrestling
7:00 PM Truett McConnell
vs. Lander
Dec 04
Wrestling
7:00 PM Mount Olive
vs. Lander
Nov 26
Men's Basketball 6:00 PM
vs. Barton
Nov 26
Women's Basketball 4:00 PM
vs. Barton
Nov 24
Wrestling
All Day at King Open
@ Bristol, Tenn.
Nov 23
Men's Basketball 3:00 PM
vs. Coker
Nov 23
Women's Basketball 2:00 PM
at Limestone
Nov 20
Men's Basketball 7:30 PM
at Emmanuel (Ga.)
Nov 19
Women's Basketball 5:30 PM
vs. Anderson (S.C.)
Nov 16
Men's Basketball 7:00 PM
at Lenoir-Rhyne
Nov 16
Men's Rugby 3:00 PM
at Christendom
Mid-Atlantic South Regional
Nov 16
Women's Volleyball 2:00 PM
at Augusta
Nov 15
Men's Soccer 8:00 PM
vs. Clayton St.
@ Blanchard Woods Park - Evans, Ga.
PBC Tournament Semifinal
Nov 15
Women's Volleyball 6:00 PM
at Georgia College
Nov 14
Women's Basketball 11:00 AM
vs. Erskine
District 50 Education Game
Nov 13
Men's Basketball Final
vs. Erskine
W, 74-66
Nov 12
Women's Soccer Final
at Flagler
L, 2-0
PBC Tournament Quarterfinals
Nov 10
Men's Rugby Final
at Elon
W, 43-16
Nov 10
Wrestling
All Day at UNCP Classic
@ Pembroke, N.C.
Nov 09
Men's Basketball Final
vs. Southern Wesleyan
L, 87-85
@ St. Augustine, FL
Southeast Region Conference Challenge
Nov 09
Men's Soccer Final
at Flagler
L, 6-2
Nov 09
Women's Basketball Final
vs. Carson-Newman
L, 77-69
PBC/SAC Challenge
Nov 09
Women's Volleyball Final
at Flagler
L, 3-0
Nov 09
Women's Soccer Final
vs. Ga. Southwestern
W, 8-0
Aramark serving beer/wine
Nov 09
Women's Cross Country
at NCAA Southeast Regionals (6K)
@ Wingate, N.C.
Nov 09
Men's Cross Country
at NCAA Southeast Regionals
@ Wingate, N.C.
Nov 08
Women's Basketball Final
vs. Lenoir-Rhyne
W, 92-65
PBC/SAC Challenge
Nov 08
Men's Basketball Final
vs. Anderson (S.C.)
W, 78-72
@ St. Augustine, Fla. (Flagler Gym)
Southeast Region Conference Challenge
Nov 06
Men's Soccer Final
vs. Clayton St.
W, 1-0
Aramark serving beer/wine
Nov 05
Women's Volleyball Final
at USC Aiken
L, 3-2
Nov 02
Men's Soccer Final
vs. Ga. Southwestern
W, 3-0
Aramark serving beer/wine
Nov 02
Women's Volleyball Final
vs. Francis Marion
W, 3-1
Nov 02
Women's Soccer Final - OT
at Flagler
L, 3-2
Nov 02
Men's Rugby Final
at Coastal Carolina
L, 21-19
Nov 02
Wrestling
All Day at Georgia Open
@ Franklin Springs, Ga.
Nov 01
Women's Volleyball Final
vs. UNC Pembroke
W, 3-0
Oct 30
Women's Soccer Final
vs. USC Aiken
L, 1-0
Aramark serving beer/wine
Oct 29
Men's Soccer Final
vs. Lenoir-Rhyne
W, 7-1
Aramark serving beer/wine
Oct 28
Women's Golf
9th at Jekyll-O-Lantern Intercollegiate
@ Jekyll Island, Ga.
Oct 27
Women's Rugby Final
at Lee
W, 40-27
Oct 27
Women's Tennis TBA
vs. Bearcat Invitational
Oct 26
Men's Soccer Final
at North Georgia
W, 2-0
Oct 26
Women's Soccer Final - 2OT
at Albany St. (Ga.)
L, 2-1
Oct 26
Women's Cross Country
9:00 AM at Peach Belt Conference Championship (6K)
@ Lumberton, N.C.
Oct 26
Men's Cross Country 10:15 AM
10:15 AM at Peach Belt Conference Championship
@ Lumberton, N.C.
Oct 26
Women's Tennis TBA
vs. Bearcat Invitational
Oct 25
Women's Tennis TBA
vs. Bearcat Invitational
Oct 24
Women's Volleyball Final
vs. USC Aiken
W, 3-2
Oct 23
Men's Soccer Final
vs. Carson-Newman
W, 1-0
Oct 23
Women's Soccer Final
at UNC Pembroke
L, 1-0
Oct 21
Men's Golf
10th at Queens University Fall Invitational
@ Charlotte, N.C.
Oct 19
Men's Soccer Final
at Young Harris
L, 3-2
Oct 19
Women's Volleyball Final
vs. Georgia College
W, 3-2
Oct 19
Women's Soccer Final
vs. North Georgia
W, 2-1
Aramark serving beer/wine
Oct 19
Men's Rugby Final
vs. Campbell
W, 1-0
Forfeit
Oct 18
Women's Volleyball Final
vs. Augusta
W, 3-2
Oct 16
Men's Soccer Final
vs. Anderson (S.C.)
L, 3-1
Oct 14
Men's Golf
15th at Copperhead Championship
@ Palm Harbor, Fla.
Oct 12
Men's Soccer Final
vs. USC Aiken
W, 2-1
Aramark serving beer/wine
Oct 12
Women's Soccer Final
at Young Harris
L, 3-1
Oct 12
Women's Volleyball Final
at Carson-Newman
L, 3-1
PBC/SAC Crossover
Oct 12
Women's Volleyball Final
vs. Lincoln Memorial
L, 3-2
@ Jefferson City, TN
PBC/SAC Crossover
Oct 12
Women's Cross Country 10:15 AM
7th at Bobcat Invitational (6K)
@ Milledgeville, Ga.
Oct 12
Men's Cross Country 9:40 AM
6th at Bobcat Invitational (8K)
@ Milledgeville, Ga.
Oct 11
Men's Rugby Final
vs. Clemson
W, 35-15
Oct 11
Women's Volleyball Final
at Lenoir-Rhyne
W, 3-1
PBC/SAC Crossover
Oct 11
Women's Volleyball Final
at Mars Hill
L, 3-1
PBC/SAC Crossover
Oct 09
Men's Soccer Final - 2OT
at Limestone
T, 1-1
Oct 09
Women's Soccer Final - 2OT
vs. Clayton St.
T, 1-1
Aramark serving beer/wine
Oct 07
Women's Golf
10th at Patsy Rendleman Invitational
@ Salisbury, N.C.
Oct 06
Women's Rugby Final
vs. Elon
W, 85-7
Oct 06
Men's Tennis TBA
vs. SC Men's Collegiate Championships
@ Belton, S.C.
Oct 05
Men's Soccer Final
vs. Francis Marion
W, 2-0
Oct 05
Women's Soccer Final - OT
vs. Columbus St.
W, 3-2
Aramark serving beer/wine
Oct 05
Women's Volleyball Final
at UNC Pembroke
W, 3-1
Oct 05
Men's Rugby Final
at Wake Forest
W, 19-17
Oct 05
Women's Cross Country 9:00 AM
9th at Upstate Invite
@ Spartanburg, S.C.
Oct 05
Men's Cross Country 9:00 AM
8th at Upstate Invite
@ Spartanburg, S.C.
Oct 05
Men's Tennis TBA
vs. SC Men's Collegiate Championships
@ Belton, S.C.
Oct 04
Women's Volleyball Final
at Francis Marion
W, 3-0
Oct 04
Men's Tennis TBA
vs. SC Men's Collegiate Championships
@ Belton, S.C.
Oct 02
Women's Soccer Final
at Francis Marion
W, 5-0
Sep 30
Women's Golf
4th at Myrtle Beach Intercollegiate
@ Ocean Isle Beach, N.C.
Sep 30
Men's Tennis TBA
vs. ITA Southeast Regional
@ Sumter, S.C.
Sep 29
Women's Rugby Final
at College of Charleston
L, 22-17
Sep 29
Men's Tennis TBA
vs. ITA Southeast Regional
@ Sumter, S.C.
Sep 29
Women's Tennis TBA
vs. Southeast ITA Regional Tournament
@ Sumter, S.C.
Sep 28
Women's Soccer Final - 2OT
at Georgia College
T, 1-1
Sep 28
Men's Rugby Final
vs. UNC Greensboro
W, 1-0
Forfeit
Sep 28
Women's Cross Country
3rd at Flying Fleet Invitational (6K)
@ Due West, S.C.
Sep 28
Men's Cross Country
4th at Flying Fleet Invitational (8K)
@ Due West, S.C.
Sep 28
Men's Tennis TBA
vs. ITA Southeast Regional
@ Sumter, S.C.
Sep 28
Women's Tennis TBA
vs. Southeast ITA Regional Tournament
@ Sumter, S.C.
Sep 27
Women's Volleyball Final
vs. Flagler
L, 3-2
Sep 27
Men's Tennis TBA
vs. ITA Southeast Regional
@ Sumter, S.C.
Sep 27
Women's Tennis TBA
vs. Southeast ITA Regional Tournament
@ Sumter, S.C.
Sep 25
Men's Soccer Final
at Coker
L, 1-0
Sep 25
Women's Soccer Final
at Anderson (S.C.)
L, 1-0
@Anderson Civic Center
Sep 24
Women's Volleyball Final
at Emmanuel (Ga.)
W, 3-1
Sep 23
Men's Golf
5th at Jay Jennison Cup
@ St. Augustine, Fla.
Sep 22
Men's Rugby Final
vs. College of Charleston
W, 40-22
Sep 21
Women's Volleyball Final
vs. Winston-Salem
W, 3-0
Belmont Abbey Invite
Sep 21
Women's Volleyball Final
at Belmont Abbey
L, 3-2
Sep 21
Women's Rugby Final
vs. Mount St. Mary's
W, 10-5
@ Charlotte, N.C.
Sep 20
Women's Volleyball Final
vs. West Ga.
W, 3-2
Sep 18
Men's Soccer Final - 2OT
vs. Erskine
T, 2-2
Sep 18
Women's Soccer Final
at Limestone
L, 1-0
Sep 17
Women's Volleyball Final
vs. Erskine
W, 3-0
Sep 16
Men's Golf
1st at Kiawah Island Invitational
@ Kiawah Island, S.C.
Sep 14
Women's Soccer Final
vs. Wingate
L, 2-0
Sep 14
Women's Volleyball Final
vs. Florida Southern
W, 3-0
@ Aiken, S.C.
Sep 14
Men's Rugby Final
at Western Carolina
W, 52-10
Sep 13
Men's Soccer Final
vs. Saint Leo
W, 2-1
Sep 13
Women's Volleyball Final
vs. Lee
W, 3-1
@ Aiken, S.C.
USC Aiken Invitational
Sep 13
Women's Volleyball Final
vs. Auburn Montgomery
L, 3-2
@ Aiken, S.C.
USC Aiken Invitational
Sep 13
Women's Cross Country Cancelled
Cancelled at Eye Opener (5K)
@ Spartanburg, S.C.
Sep 13
Men's Cross Country Cancelled
Cancelled at Eye Opener (8K)
@ Spartanburg, S.C.
Sep 11
Men's Soccer Final
vs. Newberry
W, 3-0
Sep 11
Women's Soccer Final
vs. Coker
W, 7-0
Sep 09
Women's Golf
2nd at Cutter Creek Invitational
@ Snow Hill, N.C.
Sep 08
Men's Soccer Final
at West Ala.
W, 3-0
Sep 08
Women's Tennis TBA
vs. Wingate Invitational
@ Wingate, N.C.
Sep 07
Women's Volleyball Final
vs. Converse
W, 3-0
@ Charlotte, N.C.
Queens Fall Classic
Sep 07
Women's Volleyball Final
vs. Belmont Abbey
W, 3-2
@ Charlotte, N.C.
@ Queens Fall Classic
Sep 07
Men's Tennis TBA
vs. Belmont Abbey Invite
@ Belmont, N.C.
Sep 07
Women's Tennis TBA
vs. Wingate Invitational
@ Wingate, N.C.
Sep 06
Men's Soccer Final
at Alabama Huntsville
W, 2-1
Sep 06
Women's Volleyball Final
at Queens (N.C.)
W, 3-1
Queens Fall Classic
Sep 06
Women's Volleyball Final
vs. Grand Valley St.
W, 3-2
@ Charlotte, N.C.
Queens Fall Classic
Sep 06
Women's Cross Country 6:30 PM
7th at Converse Kick-Off (5K)
@ Spartanburg, S.C.
Sep 06
Men's Cross Country
8th at Converse Kick-Off (5K)
@ Spartanburg, S.C.
Sep 05
Women's Soccer Final
vs. Converse
W, 3-0

Events

Nov 14
Women's Basketball 11:00 AM
vs. Erskine
District 50 Education Game
Nov 15
Women's Volleyball 6:00 PM
at Georgia College
Nov 15
Men's Soccer 8:00 PM
vs. Clayton St.
@ Blanchard Woods Park - Evans, Ga.
PBC Tournament Semifinal
Nov 16
Women's Volleyball 2:00 PM
at Augusta
Nov 16
Men's Rugby 3:00 PM
at Christendom
Mid-Atlantic South Regional
Nov 16
Men's Basketball 7:00 PM
at Lenoir-Rhyne
Nov 19
Women's Basketball 5:30 PM
vs. Anderson (S.C.)
Nov 20
Men's Basketball 7:30 PM
at Emmanuel (Ga.)
Nov 23
Women's Basketball 2:00 PM
at Limestone
Nov 23
Men's Basketball 3:00 PM
vs. Coker
hashtag

Buttons

Schedule Tabs

Schedule
No Event
Thu Sep 05
Final
vs. Converse W, 3-0
Fri Sep 06
6:30 PM
at Converse Kick-Off (5K) 7th
@ Spartanburg, S.C.
Fri Sep 06
at Converse Kick-Off (5K) 8th
@ Spartanburg, S.C.
Fri Sep 06
Final
vs. Grand Valley St. W, 3-2
@ Charlotte, N.C. Queens Fall Classic
Fri Sep 06
Final
at Queens (N.C.) W, 3-1
Queens Fall Classic
Fri Sep 06
Final
at Alabama Huntsville W, 2-1
Sat Sep 07
TBA
vs. Belmont Abbey Invite
@ Belmont, N.C.
Sat Sep 07
TBA
vs. Wingate Invitational
@ Wingate, N.C.
Sat Sep 07
Final
vs. Belmont Abbey W, 3-2
@ Charlotte, N.C. @ Queens Fall Classic
Sat Sep 07
Final
vs. Converse W, 3-0
@ Charlotte, N.C. Queens Fall Classic
Sun Sep 08
TBA
vs. Wingate Invitational
@ Wingate, N.C.
Sun Sep 08
Final
at West Ala. W, 3-0
Mon Sep 09
at Cutter Creek Invitational 2nd
@ Snow Hill, N.C.
Wed Sep 11
Final
vs. Coker W, 7-0
Wed Sep 11
Final
vs. Newberry W, 3-0
Fri Sep 13
Cancelled
at Eye Opener (5K) Cancelled
@ Spartanburg, S.C.
Fri Sep 13
Cancelled
at Eye Opener (8K) Cancelled
@ Spartanburg, S.C.
Fri Sep 13
Final
vs. Auburn Montgomery L, 3-2
@ Aiken, S.C. USC Aiken Invitational
Fri Sep 13
Final
vs. Lee W, 3-1
@ Aiken, S.C. USC Aiken Invitational
Fri Sep 13
Final
vs. Saint Leo W, 2-1
Sat Sep 14
Final
at Western Carolina W, 52-10
Sat Sep 14
Final
vs. Florida Southern W, 3-0
@ Aiken, S.C.
Sat Sep 14
Final
vs. Wingate L, 2-0
Mon Sep 16
at Kiawah Island Invitational 1st
@ Kiawah Island, S.C.
Tue Sep 17
Final
vs. Erskine W, 3-0
Wed Sep 18
Final - 2OT
vs. Erskine T, 2-2
Wed Sep 18
Final
at Limestone L, 1-0
Fri Sep 20
Final
vs. West Ga. W, 3-2
Sat Sep 21
Final
vs. Mount St. Mary's W, 10-5
@ Charlotte, N.C.
Sat Sep 21
Final
at Belmont Abbey L, 3-2
Sat Sep 21
Final
vs. Winston-Salem W, 3-0
Belmont Abbey Invite
Sun Sep 22
Final
vs. College of Charleston W, 40-22
Mon Sep 23
at Jay Jennison Cup 5th
@ St. Augustine, Fla.
Tue Sep 24
Final
at Emmanuel (Ga.) W, 3-1
Wed Sep 25
Final
at Anderson (S.C.) L, 1-0
@Anderson Civic Center
Wed Sep 25
Final
at Coker L, 1-0
Fri Sep 27
TBA
vs. ITA Southeast Regional
@ Sumter, S.C.
Fri Sep 27
TBA
vs. Southeast ITA Regional Tournament
@ Sumter, S.C.
Fri Sep 27
Final
vs. Flagler L, 3-2
Sat Sep 28
at Flying Fleet Invitational (6K) 3rd
@ Due West, S.C.
Sat Sep 28
at Flying Fleet Invitational (8K) 4th
@ Due West, S.C.
Sat Sep 28
TBA
vs. ITA Southeast Regional
@ Sumter, S.C.
Sat Sep 28
TBA
vs. Southeast ITA Regional Tournament
@ Sumter, S.C.
Sat Sep 28
Final
vs. UNC Greensboro W, 1-0
Forfeit
Sat Sep 28
Final - 2OT
at Georgia College T, 1-1
Sun Sep 29
Final
at College of Charleston L, 22-17
Sun Sep 29
TBA
vs. ITA Southeast Regional
@ Sumter, S.C.
Sun Sep 29
TBA
vs. Southeast ITA Regional Tournament
@ Sumter, S.C.
Mon Sep 30
at Myrtle Beach Intercollegiate 4th
@ Ocean Isle Beach, N.C.
Mon Sep 30
TBA
vs. ITA Southeast Regional
@ Sumter, S.C.
Wed Oct 02
Final
at Francis Marion W, 5-0
Fri Oct 04
TBA
vs. SC Men's Collegiate Championships
@ Belton, S.C.
Fri Oct 04
Final
at Francis Marion W, 3-0
Sat Oct 05
9:00 AM
at Upstate Invite 9th
@ Spartanburg, S.C.
Sat Oct 05
9:00 AM
at Upstate Invite 8th
@ Spartanburg, S.C.
Sat Oct 05
TBA
vs. SC Men's Collegiate Championships
@ Belton, S.C.
Sat Oct 05
Final
at Wake Forest W, 19-17
Sat Oct 05
Final
at UNC Pembroke W, 3-1
Sat Oct 05
Final - OT
vs. Columbus St. W, 3-2
Aramark serving beer/wine
Sat Oct 05
Final
vs. Francis Marion W, 2-0
Sun Oct 06
TBA
vs. SC Men's Collegiate Championships
@ Belton, S.C.
Sun Oct 06
Final
vs. Elon W, 85-7
Mon Oct 07
at Patsy Rendleman Invitational 10th
@ Salisbury, N.C.
Wed Oct 09
Final - 2OT
at Limestone T, 1-1
Wed Oct 09
Final - 2OT
vs. Clayton St. T, 1-1
Aramark serving beer/wine
Fri Oct 11
Final
at Mars Hill L, 3-1
PBC/SAC Crossover
Fri Oct 11
Final
at Lenoir-Rhyne W, 3-1
PBC/SAC Crossover
Fri Oct 11
Final
vs. Clemson W, 35-15
Sat Oct 12
10:15 AM
at Bobcat Invitational (6K) 7th
@ Milledgeville, Ga.
Sat Oct 12
9:40 AM
at Bobcat Invitational (8K) 6th
@ Milledgeville, Ga.
Sat Oct 12
Final
vs. Lincoln Memorial L, 3-2
@ Jefferson City, TN PBC/SAC Crossover
Sat Oct 12
Final
at Young Harris L, 3-1
Sat Oct 12
Final
at Carson-Newman L, 3-1
PBC/SAC Crossover
Sat Oct 12
Final
vs. USC Aiken W, 2-1
Aramark serving beer/wine
Mon Oct 14
at Copperhead Championship 15th
@ Palm Harbor, Fla.
Wed Oct 16
Final
vs. Anderson (S.C.) L, 3-1
Fri Oct 18
Final
vs. Augusta W, 3-2
Sat Oct 19
Final
vs. Campbell W, 1-0
Forfeit
Sat Oct 19
Final
vs. North Georgia W, 2-1
Aramark serving beer/wine
Sat Oct 19
Final
vs. Georgia College W, 3-2
Sat Oct 19
Final
at Young Harris L, 3-2
Mon Oct 21
at Queens University Fall Invitational 10th
@ Charlotte, N.C.
Wed Oct 23
Final
at UNC Pembroke L, 1-0
Wed Oct 23
Final
vs. Carson-Newman W, 1-0
Thu Oct 24
Final
vs. USC Aiken W, 3-2
Fri Oct 25
TBA
vs. Bearcat Invitational
Sat Oct 26
at Peach Belt Conference Championship (6K) 9:00 AM
@ Lumberton, N.C.
Sat Oct 26
10:15 AM
at Peach Belt Conference Championship 10:15 AM
@ Lumberton, N.C.
Sat Oct 26
TBA
vs. Bearcat Invitational
Sat Oct 26
Final - 2OT
at Albany St. (Ga.) L, 2-1
Sat Oct 26
Final
at North Georgia W, 2-0
Sun Oct 27
TBA
vs. Bearcat Invitational
Sun Oct 27
Final
at Lee W, 40-27
Mon Oct 28
at Jekyll-O-Lantern Intercollegiate 9th
@ Jekyll Island, Ga.
Tue Oct 29
Final
vs. Lenoir-Rhyne W, 7-1
Aramark serving beer/wine
Wed Oct 30
Final
vs. USC Aiken L, 1-0
Aramark serving beer/wine
Fri Nov 01
Final
vs. UNC Pembroke W, 3-0
Sat Nov 02
at Georgia Open All Day
@ Franklin Springs, Ga.
Sat Nov 02
Final
at Coastal Carolina L, 21-19
Sat Nov 02
Final - OT
at Flagler L, 3-2
Sat Nov 02
Final
vs. Francis Marion W, 3-1
Sat Nov 02
Final
vs. Ga. Southwestern W, 3-0
Aramark serving beer/wine
Tue Nov 05
Final
at USC Aiken L, 3-2
Wed Nov 06
Final
vs. Clayton St. W, 1-0
Aramark serving beer/wine
Fri Nov 08
Final
vs. Anderson (S.C.) W, 78-72
@ St. Augustine, Fla. (Flagler Gym) Southeast Region Conference Challenge
Fri Nov 08
Final
vs. Lenoir-Rhyne W, 92-65
PBC/SAC Challenge
Sat Nov 09
at NCAA Southeast Regionals (6K)
@ Wingate, N.C.
Sat Nov 09
at NCAA Southeast Regionals
@ Wingate, N.C.
Sat Nov 09
Final
vs. Ga. Southwestern W, 8-0
Aramark serving beer/wine
Sat Nov 09
Final
at Flagler L, 3-0
Sat Nov 09
Final
vs. Carson-Newman L, 77-69
PBC/SAC Challenge
Sat Nov 09
Final
at Flagler L, 6-2
Sat Nov 09
Final
vs. Southern Wesleyan L, 87-85
@ St. Augustine, FL Southeast Region Conference Challenge
Sun Nov 10
at UNCP Classic All Day
@ Pembroke, N.C.
Sun Nov 10
Final
at Elon W, 43-16
Tue Nov 12
Final
at Flagler L, 2-0
PBC Tournament Quarterfinals
Wed Nov 13
Final
vs. Erskine W, 74-66
Thu Nov 14
11:00 AM
vs. Erskine
District 50 Education Game
Fri Nov 15
6:00 PM
at Georgia College
Fri Nov 15
8:00 PM
vs. Clayton St.
@ Blanchard Woods Park - Evans, Ga. PBC Tournament Semifinal
Sat Nov 16
2:00 PM
at Augusta
Sat Nov 16
3:00 PM
at Christendom
Mid-Atlantic South Regional
Sat Nov 16
7:00 PM
at Lenoir-Rhyne
Tue Nov 19
5:30 PM
vs. Anderson (S.C.)
Wed Nov 20
7:30 PM
at Emmanuel (Ga.)
Sat Nov 23
2:00 PM
at Limestone
Sat Nov 23
3:00 PM
vs. Coker
Sun Nov 24
at King Open All Day
@ Bristol, Tenn.
Tue Nov 26
4:00 PM
vs. Barton
Tue Nov 26
6:00 PM
vs. Barton
Wed Dec 04
7:00 PM Mount Olive
vs. Lander
Wed Dec 11
7:00 PM Truett McConnell
vs. Lander
Wed Dec 11
5:30 PM
at Lee
Wed Dec 11
7:30 PM
at Coker
Sat Dec 14
at Midwest Classic All Day
@ Indianapolis, Ind.
Sat Dec 14
2:00 PM
at Clayton St.
Sun Dec 15
at Midwest Classic All Day
@ Indianapolis, Ind.
Thu Dec 19
TBD Belmont Abbey
at Lander
Thu Dec 19
12:00 PM
at Young Harris
Thu Dec 19
2:00 PM
at Young Harris
Sat Dec 21
1:30 PM
at Columbus St.
Sat Dec 21
3:30 PM
at Columbus St.
Sat Jan 04
1:30 PM
at Ga. Southwestern
Sat Jan 04
3:30 PM
at Ga. Southwestern
Wed Jan 08
5:30 PM
vs. Augusta
Wed Jan 08
7:30 PM
vs. Augusta
Thu Jan 09
at Kentucky Wesleyan 5:00 PM
Fri Jan 10
at NWCA Collegiate Open All Day
@ Owensboro, Ky.
Sat Jan 11
1:30 PM
at Francis Marion
Sat Jan 11
3:30 PM
at Francis Marion
Wed Jan 15
5:30 PM
at UNC Pembroke
Wed Jan 15
7:30 PM
at UNC Pembroke
Fri Jan 17
at Limestone 7:00 PM
Sat Jan 18
at Coker 3:00 PM
Sat Jan 18
1:30 PM
vs. North Georgia
Sat Jan 18
3:30 PM
vs. North Georgia
Mon Jan 20
1:30 PM
vs. Clayton St.
Mon Jan 20
3:30 PM
vs. Clayton St.
Wed Jan 22
5:30 PM
at Flagler
Wed Jan 22
7:30 PM
at Flagler
Fri Jan 24
5:30 PM King
vs. Lander
Fri Jan 24
7:00 PM Emmanuel
vs. Lander
Sat Jan 25
1:30 PM
vs. USC Aiken
Sat Jan 25
3:30 PM
vs. USC Aiken
Wed Jan 29
5:30 PM
vs. Georgia College
Wed Jan 29
7:30 PM
vs. Georgia College
Fri Jan 31
2:00 PM
vs. Georgia Gwinnett
Exhibition
Sat Feb 01
1:30 PM
vs. Young Harris
Sat Feb 01
3:30 PM
vs. Young Harris
Sun Feb 02
1:00 PM
at Valdosta St.
Wed Feb 05
7:00 PM UNC Pembroke
vs. Lander
Wed Feb 05
5:30 PM
at Augusta
Wed Feb 05
7:30 PM
at Augusta
Fri Feb 07
TBA
vs. City of Florence Invitational
@ Florence, S.C.
Sat Feb 08
TBA
vs. City of Florence Invitational
@ Florence, S.C.
Sat Feb 08
TBA
vs. Florence Championships
@ Florence, S.C.
Sat Feb 08
1:30 PM
vs. Columbus St.
Sat Feb 08
3:30 PM
vs. Columbus St.
Sun Feb 09
at Newberry Open All Day
@ Newberry, S.C.
Sun Feb 09
TBA
vs. Florence Championships
@ Florence, S.C.
Mon Feb 10
at World Golf Invitational
@ St. Augustine, Fla.
Wed Feb 12
1:30 PM
at Emmanuel (Ga.)
Wed Feb 12
5:30 PM
vs. UNC Pembroke
Wed Feb 12
7:30 PM
vs. UNC Pembroke
Thu Feb 13
2:00 PM
vs. Augusta
Thu Feb 13
2:00 PM
vs. Queens (N.C.)
Sat Feb 15
11:00 AM
vs. Converse
Sat Feb 15
1:30 PM
at North Georgia
Sat Feb 15
3:00 PM
vs. Lenoir-Rhyne
Sat Feb 15
3:30 PM
at North Georgia
Mon Feb 17
at Converse College Spring Invite
@ Spartanburg, S.C.
Mon Feb 17
at Newberry Invitational
@ Kiawah Island, S.C.
Wed Feb 19
at Queens 7:00 PM
Wed Feb 19
5:30 PM
vs. Flagler
Wed Feb 19
7:30 PM
vs. Flagler
Thu Feb 20
7:00 PM Newberry
vs. Lander
Thu Feb 20
1:00 PM
vs. Belmont Abbey
Thu Feb 20
1:00 PM
vs. Belmont Abbey
Thu Feb 20
4:00 PM
vs. Belmont Abbey
Sat Feb 22
1:00 PM
vs. Queens (N.C.)
Sat Feb 22
1:30 PM
vs. Francis Marion
Sat Feb 22
3:30 PM
vs. Francis Marion
Homecoming/Senior Day
Mon Feb 24
at Hurricane Invitational
@ Albany, Ga.
Wed Feb 26
5:30 PM
at Georgia College
Wed Feb 26
7:30 PM
at Georgia College
Thu Feb 27
2:30 PM
vs. Georgia College
Fri Feb 28
12:00 PM
at Savannah St.
Sat Feb 29
at NCAA Super Region II Championships All Day
@ Pembroke, N.C.
Sat Feb 29
1:30 PM
at USC Aiken
Sat Feb 29
3:30 PM
at USC Aiken
Sun Mar 01
10:00 AM
at Flagler
Sun Mar 01
1:00 PM
at Lenoir-Rhyne
Mon Mar 02
at Low Country Invitational
@ Bluffton, S.C.
Tue Mar 03
2:00 PM
vs. USC-Sumter
Thu Mar 05
4:00 PM
at Rollins
Sun Mar 08
at Southeastern Collegiate
@ Valdosta, Ga.
Thu Mar 12
TBA
vs. Erskine
Fri Mar 13
at NCAA Division II National Championships All Day
@ Sioux Falls, S.D.
Sat Mar 14
at NCAA Division II National Championships All Day
@ Sioux Falls, S.D.
Sat Mar 14
1:00 PM
at Emmanuel (Ga.)
Mon Mar 16
at Coker Invitational
@ Hartsville, S.C.
Mon Mar 16
at Bobcat Invitational
@ Eatonton, Ga.
Mon Mar 16
3:00 PM
vs. Limestone
Fri Mar 20
2:00 PM
vs. Newberry
Sun Mar 22
1:00 PM
at Flagler
Mon Mar 23
at Bearcat Classic
@ Greenwood, S.C.
Mon Mar 23
2:30 PM
at Wingate
Wed Mar 25
3:00 PM
at Limestone
Sat Mar 28
TBA
vs. Georgia College
Sun Mar 29
TBA
vs. Augusta
Sun Mar 29
1:00 PM
vs. Alabama Huntsville
@ Milledgeville, Ga.
Mon Mar 30
at Bearcat Invitational
@ Greenwood, S.C.
Wed Apr 01
3:00 PM
vs. Johnson C. Smith
Wed Apr 01
3:00 PM
vs. Johnson C. Smith
Sat Apr 04
TBA
at North Georgia
Sat Apr 04
1:00 PM
at North Georgia
Sun Apr 05
1:00 PM
at Young Harris
Sun Apr 05
1:00 PM
at Young Harris
Fri Apr 10
TBA
vs. Ga. Southwestern
Sat Apr 11
TBA
vs. Columbus St.
Sat Apr 11
1:00 PM
vs. Columbus St.
Wed Apr 15
2:30 PM
at North Greenville
Wed Apr 15
2:30 PM
at North Greenville
Sat Apr 18
12:00 PM
at Francis Marion
Sat Apr 18
12:00 PM
at Francis Marion
No Event
No Event
View Full Schedule
Standings
Conf Overall
North Georgia 19-11 33-20
Flagler 19-11 30-23
USC Aiken 18-12 32-22
Young Harris 16-12 36-21
Georgia College 15-13 26-21
Columbus St. 15-14 31-20
Francis Marion 15-14 28-21
Ga. Southwestern 14-16 23-30
Lander 13-17 18-32
UNC Pembroke 11-19 21-27
Augusta 7-23 18-31
Full Standings
Conf Overall
Augusta 19-3 28-6
USC Aiken 18-4 27-6
Francis Marion 16-6 21-9
UNC Pembroke 15-7 21-10
Georgia College 12-10 17-12
Young Harris 11-11 13-16
Lander 11-11 12-17
Columbus St. 8-14 13-16
Clayton St. 7-15 10-18
North Georgia 6-16 11-17
Flagler 5-17 8-20
Ga. Southwestern 4-18 6-22
Full Standings
Conf Overall
North Georgia 19-3 30-5
Lander 18-4 24-9
Flagler 17-5 21-8
Clayton St. 16-6 21-10
USC Aiken 12-10 16-13
Columbus St. 11-11 16-13
Francis Marion 9-13 12-15
Georgia College 8-14 10-19
UNC Pembroke 7-15 8-20
Augusta 6-16 7-21
Ga. Southwestern 5-17 8-20
Young Harris 4-18 6-22
Full Standings
Conf Overall
Young Harris 7-0 17-1-1
Lander 6-1 16-2-3
Francis Marion 4-3 9-7
North Georgia 4-3 7-6-2
Flagler 3-3-1 5-10-1
Clayton St. 2-5 3-11-3
USC Aiken 0-5-2 3-7-2
Ga. Southwestern 0-6-1 3-10-2
UNC Pembroke 0-0 0-0
Full Standings
Conf Overall
Columbus St. 10-0 18-1-2
Lander 7-2-1 12-2-3
Flagler 7-2-1 12-4-2
North Georgia 6-3-1 10-5-1
UNC Pembroke 6-3-1 10-5-1
Georgia College 3-4-3 11-5-5
Clayton St. 3-5-2 6-6-4
Young Harris 4-6 6-9-1
USC Aiken 2-7-1 4-10-1
Francis Marion 2-8 5-10-1
Ga. Southwestern 0-10 3-14
Full Standings
Conf Overall
North Georgia 16-4 45-13
Young Harris 15-5 44-20
Columbus St. 15-5 35-16
Georgia College 12-8 34-18
UNC Pembroke 7-13 22-27
Augusta 3-17 11-37
USC Aiken 3-17 21-29
Flagler 13-7 31-23
Francis Marion 10-10 31-19
Ga. Southwestern 10-10 29-26
Lander 6-14 21-25
Full Standings
Conf Overall
Columbus St. 9-0 28-3
Flagler 7-2 16-8
USC Aiken 7-2 19-4
Lander 7-2 18-6
Augusta 3-6 9-9
Francis Marion 2-7 10-10
Young Harris 1-8 1-14
Ga. Southwestern 0-9 4-16
North Georgia 5-4 15-8
Georgia College 4-5 11-8
Full Standings
Conf Overall
Columbus St. 9-0 26-5
North Georgia 7-2 22-6
USC Aiken 6-3 14-4
Flagler 8-1 17-8
Francis Marion 4-5 14-8
Augusta 3-6 11-8
Lander 2-7 8-15
Young Harris 1-8 1-12
Clayton St. 0-0 0-0
Ga. Southwestern 0-9 7-13
Georgia College 5-4 13-8
Full Standings
Conf Overall
USC Aiken 11-1 23-5
Lander 8-4 22-8
Augusta 7-5 24-8
Georgia College 6-6 17-13
Flagler 6-6 12-15
Francis Marion 4-8 13-15
Columbus St. 0-0 0-0
UNC Pembroke 0-12 10-21
Full Standings

Twitter

Facebook

Instagram

    Sponsors